holistyczna pielęgnacja

Holistyczna pielęgnacja ‒ sposób na starzenie się skóry

Wygląd skóry bardzo często mówi nam o stanie naszego zdrowia. Jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie, a o tempie jego przebiegu decydują różnorodne czynniki. Oczywiście jednym z nich jest czas i związane z nim biologiczne, nieuchronne zmiany. Wiemy na pewno, że regularne stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, ale czy jest to jedyny sposób? Czy poza kosmetykami – mamy jeszcze jakiś wpływ na opóźnienie mechanizmu starzenia się skóry? Co wpływa na proces starzenia skóry? Na czym polega holistyczna pielęgnacja? Odpowiadamy!

Kiedy zaczyna się proces starzenia skóry?

Po okresie dojrzałości, około 25-30 roku życia (oczywiście w zależności, czy wiek metrykalny jest tożsamy z wiekiem biologicznym) rozpoczyna się proces starzenia skóry ‒ czyli naturalny etap naszego życia. Początkowo może być niezauważalny dla oka, z czasem jednak objawy stają się coraz bardziej widoczne. Proces ten jest składową postępujących w czasie zmian, które dotyczą w szczególności metabolizmu i cech fizykochemicznych komórek, które w pewnym momencie tracą zdolności samoregulacji i regeneracji organizmu.

Proces starzenia skóry objawia się utratą jej sprężystości, gęstości, elastyczności i gładkości. Skóra staje się zmęczona, szara, sucha oraz skłonna do przebarwień. Pojawiają się i/lub uwidaczniają istniejące już zmarszczki. Najszybciej występują na twarzy jako tzw. zmarszczki mimiczne pod oczami, na czole, szyi, dekolcie i grzbietach dłoni ‒ tam, gdzie tkanka podskórna jest najcieńsza.

Wyróżnia się dwa główne typy starzenia się skóry: endogenne (wewnątrzpochodne) i egzogenne (zewnątrzpochodne). Obydwa rodzaje łączą wspólne mechanizmy biologiczno-chemiczne oraz molekularne, które nakładają się i wzajemnie na siebie oddziałują.

Czynniki endogonne powodujące starzenie skóry

Starzenie endogenne ‒ nazywane również starzeniem właściwym ‒ jest nieuchronną, naturalną konsekwencją zmian biologicznych, jakie dzieją się w naszym organizmie na przestrzeni czasu. Do wewnątrzpochodnych czynników zaliczamy starzenie chronologiczne oraz starzenie hormonalne. Czynnikami, które w głównej mierze przyspieszają proces, są wolne rodniki powodujące uszkodzenia DNA.

Dochodzi również do zanikania kolagenu, z którego w znacznym stopniu składa się skóra właściwa. Jego istotny ubytek wywołuje zanik jędrności, gęstości i gładkości skóry. Natomiast z upływem czasu, braki kwasu hialuronowego, osłabienie bariery hydrolipidowej czy zmniejszenie funkcji gruczołów potowych i łojowych doprowadzają do nieodpowiedniego nawodnienia skóry i pojawiania się zmarszczek.

Gospodarka hormonalna a starzenie się skóry

Z wiekiem zmienia się również nasza gospodarka hormonalna, która ma znaczący wpływ na wygląd naszej skóry. Starzenie hormonalne jest związane głównie z poziomem hormonów płciowych, zwłaszcza z estrogenem i testosteronem. Estrogeny mają wpływ na wszystkie komórki skóry, a ich niedobory prowadzą do atrofii naskórka oraz skóry właściwej.

Skutkuje to zmniejszeniem się grubości skóry nawet o 20% ‒ tym samym powodując wzrastanie grubości warstwy rogowej naskórka. Skóra staje się pobruzdowana, ze zmarszczkami o różnej głębokości. Zmianom ulegają również rysy/proporcje twarzy oraz tworzą się strefy cienia. Hormonalne nasilenie procesu starzenia się skóry ma miejsce w szczególności w okresie właściwej menopauzy tj. okresie klimakterium u kobiet oraz andropauzy u mężczyzn.

Czynniki egzogenne powodujące starzenie skóry

Starzenie zewnątrzpochodne ‒ egzogenne ‒ jest przedwczesnym starzeniem się skóry wskutek działania czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie ultrafioletowe UV, zanieczyszczenia środowiska, narażenie na dym papierosowy, niewłaściwa dieta czy stosowanie nieodpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Do najbardziej niebezpiecznych należy nadmierna i długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, która doprowadza do fotostarzenia skóry.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Ochrona przed słońcem

 

Niekorzystne zmiany, w tym wiele chorób skóry, wywołuje dym papierosowy. Skóra osób palących z biegiem czasu staje się szara ze skłonnością do rozszerzonych naczynek, przebarwień czy zmarszczek. Te ostatnie uwidaczniają się szczególnie wokół oczu i ust jako charakterystyczne pionowe zmarszczki. Palenie tytoniu wpływa negatywnie również na zabiegi kosmetyczne poprawiające wygląd skóry, znacząco zmniejszając ich skuteczność.

Kolejnym czynnikiem egzogennym są zanieczyszczenia powietrza, a konkretnie substancje chemiczne zawarte w powietrzu. Należy do nich między innymi pył niskocząsteczkowy PM 2.5, czyli dobrze nam znany smog. To właśnie on w połączeniu z promieniami UV jest szczególnie szkodliwy dla naszej skóry, gdyż prowadzi do utleniania lipidów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego.

Negatywny wpływ mają nie tylko zanieczyszczenia, ale również temperatura i wilgotność powietrza. Przykładowo gwałtowna zmiana temperatury wywołuje tzw. szok termiczny. Do starzenia zewnątrzpochodnego przyczynia się też nieodpowiednia dieta ‒ bogata w cukry oraz wysoko przetworzona. Prowadzi ona do nasilenia stanów zapalnych organizmu, niszcząc kolagen i elastynę.

Ponadto jednym z najbardziej agresywnych czynników, który w dzisiejszym świecie towarzyszy nam niemal codziennie, jest oczywiście stres. Przewlekły – niesie zagrożenie dla całego organizmu. Skóra jako pierwsza uwidacznia jego negatywne konsekwencje, czyli

  • podrażnienia,
  • stany zapalne,
  • przesuszenie skóry,
  • utratę jędrności i elastyczności,
  • nasilenie zmian trądzikowych oraz
  • utrwalenie niekorzystnych zmian w rysach twarzy, na przykład lwia zmarszczka, linie poziome czoła czy opadające kąciki ust.
holistyczna pielęgnacja

Na czym polega holistyczna pielęgnacja?

Starzenie się organizmu jest procesem nieuchronnym. Jednak uważa się, że tempo tego mechanizmu tylko w ~20% warunkuje genetyka. Pozostałe 80% zależy od innych czynników, w tym egzogennych. Zatem w dużej mierze to od nas samych zależy szybkość starzenia się skóry. Warto uświadomić sobie, że holistyczna pielęgnacja (greckie holos: cały) ma sens! Aby nasz organizm sprawnie funkcjonował, potrzebuje kompleksowej troski ‒ we wszystkich jego obszarach. To właśnie od jego kondycji, zależeć będzie również tempo procesu starzenia skóry. Dlatego, na dobry początek, warto jest zadbać o podstawowe sfery naszego życia.

Sprawdź również inne informacje o pielęgnacji:

Holistyczna pielęgnacja twarzy ‒ najważniejsze elementy

Holistyczna pielęgnacja twarzy to podejście, które kładzie nacisk nie tylko na zewnętrzne aspekty skóry, ale również na równowagę między ciałem, umysłem a duchem. Aby osiągnąć pełną harmonię, istotne jest zrozumienie, że zdrowa cera to rezultat wielu czynników. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze wspierające zdrowie skóry, takie jak witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3. Równie istotne jest nawodnienie organizmu, które wpływa bezpośrednio na elastyczność skóry.

Holistyczna pielęgnacja twarzy obejmuje także regularną aktywność fizyczną, która poprawia krążenie krwi i pomaga w detoksykacji skóry. Ponadto ważnym aspektem jest umiejętność zarządzania stresem, ponieważ wpływa on negatywnie na kondycję cery. Ostatecznie, stosowanie naturalnych kosmetyków, wolnych od szkodliwych substancji chemicznych, uzupełnia holistyczne podejście do pielęgnacji twarzy, dbając zarówno o piękno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Dieta jako podstawa pielęgnacji holistycznej

Odżywianie ‒ dzięki któremu będziemy dłużej cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem skóry ‒ powinno być zróżnicowane. Warto zwrócić uwagę na produkty niskoprzetworzone i dostarczające wszystkich niezbędnych składników oraz witamin, w tym najważniejszych dla skóry A, C, D i E. Bardzo ważne, by zawierały substancje antyutleniające, czyli antyoksydanty, hamujące procesy starzenia się skóry. Należy również pamiętać o regularnym piciu wody, gdyż odpowiedni jej poziom w organizmie poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, wpływając na odżywienie i jędrność skóry.

Sprawdź więcej informacji w artykule: Stres oksydacyjny, czyli zestresowana skóra

Aktywność fizyczna a starzenie się skóry

Nieoceniony wpływ na zdrową skórę ma także wysiłek fizyczny. Dzięki regularnym ćwiczeniom zwiększa się przepływ krwi w organizmie. To z kolei sprawia, że więcej tlenu i substancji odżywczych dociera do wszystkich komórek ciała. Skóra wtedy jest gładsza, ma ładniejszy kolor, tworzy się na niej mniej zaskórników i zmarszczek. Podczas uprawiania sportu pocimy się, a nasz organizm pozbywa się toksyn oraz wolnych rodników. Ponadto aktywność fizyczna redukuje poziom napięcia i stresu, który – jak już wiemy – ma ogromne znaczenie dla skóry.

Sen a pielęgnacja holistyczna

Gdy śpimy, nasz organizm regeneruje się, co korzystnie oddziałuje również na stan skóry. Nadrzędna jest tutaj jakość oraz ilość snu. Nasz organizm potrzebuje około 7-9 godzin dziennie. Podczas snu wytwarzają się włókna kolagenowe, zapobiegające wiotczeniu skóry i tym samym zmniejszające ilość zmarszczek. Gdy zachowujemy higienę snu, skóra jest odpowiednio nawilżona oraz jaśniejsza ‒ również w okolicach oczu. W trakcie snu rośnie przepływ krwi w skórze, przez co substancje czynne zawarte w kosmetykach lepiej się wchłaniają. Dlatego tak ważna jest wieczorna pielęgnacja skóry odpowiednimi kremami.

Holistyczna pielęgnacja twarzy ‒ résumé

Starzenie się skóry jest mechanizmem złożonym i uzależnionym od działania bardzo wielu czynników. Mimo wszystko można to opóźnić oraz dłużej cieszyć się dobrym, zdrowym wyglądem skóry. Aby to osiągnąć, należy codziennie i sumiennie nad tym pracować. Oznacza to kompleksowe dbanie o organizm, pielęgnując go zarówno od zewnątrz, jak również od środka.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

nawet -50%

Get Inked

dziękujemy że jesteś z nami

Teraz zaloguj się do swojej skrzynki mailowej i

odbierz 50% rabatu

na zakup

Testera Serum z Jadem Pszczelim