MECHANICZNE ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA
Peeling, eksfoliacja, ablacja czy abrazja – to wymienne nazwy na ten sam proces, czyli złuszczanie naskórka polegające na usunięciu martwych komórek skóry. Taki zabieg przyczynia się między innymi do ogólnej poprawy kondycji skóry, usuwa drobne zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia, a często także efektywnie leczy trądzik. Jak zatem można złuszczyć naskórek i osiągnąć pożądany efekt? Są dwie podstawowe metody usuwania martwego naskórka: mechaniczna przy użyciu tzw. materiału złuszczającego oraz chemiczna – z wykorzystaniem kwasów. Tę pierwszą bez problemu można stosować w warunkach domowych, dlatego sprawdźmy, co warto o niej wiedzieć.
Złuszczanie - na czym polega?
Peeling (ang. peel: ‘złuszczać’) to pobudzany, tj. wywołany celowo, proces złuszczenia zewnętrznych warstw skóry, który w konsekwencji prowadzi do usunięcia martwego, zrogowaciałego naskórka. Dlaczego ten proces jest tak ważny? Ponieważ martwe warstwy działają jak solidna betonowa zapora i nie pozwalają skórze oddychać oraz utrudniają przenikanie składników odżywczych na przykład z aplikowanych kosmetyków. Pozbywanie się martwego naskórka jest zatem kluczowe w codziennej pielęgnacji skóry. Przynosi wymierne rezultaty zwłaszcza w przypadku skóry zanieczyszczonej, suchej, tłustej i dojrzałej. Należałoby też wskazać na jego efektywne działanie regeneracyjne, ujędrniające czy uelastyczniające skórę
Mechaniczna metoda złuszczania
Peeling mechaniczny to jedna ze skuteczniejszych metod pozbywania się martwego naskórka. Można go wykonać zarówno w domu przy pomocy preparatów pielęgnacyjnych (kosmetycznych i dermokosmetycznych), jak i w gabinetach kosmetycznych, korzystając z zabiegu mikrodermabrazji, diamentowej, korundowej czy tlenowej. Ten wykonywany domowym sumptem powinien być w zasadzie wpisany w standardowy rytuał pielęgnacji ciała. Produkty peelingujące są dostępne w trzech podstawowych odmianach: drobnoziarnistej, gruboziarnistej oraz enzymatycznej. Peeling drobnoziarnisty od gruboziarnistego różni zaledwie wielkość drobin ścierających, oba – złożone są zazwyczaj z cukru, soli albo zmielonych pestek owoców, często także zawierają substancje czynne, na przykład alantoinę. Peeling enzymatyczny z kolei składa się z enzymów roślinnych, które mają właściwości rozpuszczające martwy naskórek. Warto też pamiętać, że peelingi przybierają różne formy kosmetyczne: maści, kremu lub żelu. Przyjęło się, że peeling w maści ma najmocniejsze właściwości ścierające i przeznaczony jest do stosowania na martwy naskórek w okolicach stóp, kolan i łokci. Natomiast kremy i żele można stosować zarówno na twarz, jak i na całe ciało.
Peeling domowy -zasady
Mechaniczne złuszczanie naskórka można wykonać samodzielnie przy użyciu odpowiednio dobranego do rodzaju skóry peelingu. W tej sprawie zdecydowanie warto znać swój typ skóry, by uniknąć niepożądanych sutków ubocznych, czyli efektu podrażnienia (mimo że istnieje wiele opracowań dotyczących testowania swojej skóry, to najlepszym diagnostą w tym zakresie będzie nadal lekarz dermatolog lub kosmetolog). Dla skóry normalnej, mieszanej, tłustej lub dojrzalej rekomenduje się wykonywania peelingów nawet raz w tygodniu! Należy jednak pamiętać, że warstwa rogowa naskórka ma swoją konkretną funkcję. Dlatego należy uważać z częstotliwością jego złuszczania. Zwłaszcza jeśli nie mamy ku temu konkretnych powodów jak np. łojotok, czy trądzik. Peeling mechaniczny można stosować o każdej porze roku, należy tylko pamiętać, że podczas mrozów i upałów nie można ścierać naskórka tuż przed wystawieniem skóry na słońce i świeże powietrze. A w słoneczne dni po pielęgnacji skóry peelingiem dodatkowo zaleca się nałożenie kremu z wysokim faktorem chroniącym przed promieniami UV.
Domowy przepis na peeling
Oprócz gotowych produktów pielęgnujących dostępnych w sklepach można przygotować materiał złuszczający samodzielnie! I to z podstawowych składników, które znajdują się w większości polskich… kuchni. Jednym z bardziej znanych i skutecznych peelingów domowych jest peeling kawowy na całe ciało. Świeżo zmielona kawa lub fusy w połączeniu z odrobiną oliwy z oliwek świetnie usuwają martwy naskórek i pobudzają komórki do działania, przyczyniając się do redukcji cellulitu i żylaków. Dobrze sprawdza się także domowy peeling pomarańczowy przygotowany z świeżego soku wyciśniętego z pomarańczy i dodatku mąki kukurydzianej. Peeling z pomarańczy zawiera duży witaminy C, dlatego dobrze odświeża i rozpromienia skórę.
Peeling mechaniczny – dla kogo?
Każdy rodzaj skóry wymaga peelingu w celu regeneracji i ogólnej poprawy jej kondycji, zwłaszcza w sezonach przełomowych pogodowo – lato/jesień, zima/wiosna. Szczególnie jednak ablacja mechaniczna polecana jest osobom ze zrogowaciałą skórą, łojotokiem, przebarwieniami czy bliznami. To także skuteczna metoda wsparcia w leczeniu trądziku skóry młodej i rozjaśniająca cerę osób z objawami jej starzenia się. Nie zaleca się jednak wykonywania peelingu skóry osobom ze stanami zapalnymi, zakażeniem wirusowym, grzybicznym, bakteryjnym, a także mającym opryszczkę lub liczne znamiona.