Wraz z pierwszymi mrozami przychodzi pora na wdrożenie zimowej pielęgnacji skóry.
W okresie zimowym nasza skóra wystawiona jest na działanie czynników zewnętrznych (w większości negatywnych) takich jak niskie temperatury, suche powietrze czy śnieg i ostry wiatr. Większość z nas spędza zdecydowanie mniej czasu na świeżym powietrzu, przez co organizm jest gorzej dotleniony. W efekcie, skóra staje się ziemista, sucha i traci swój blask.
Zasady zimowej pielęgnacji skóry.
Jednak niezależnie od typu naszej cery – zimą warto zadbać o jej ochronę. Wbrew pozorom, podstawy pielęgnacji skóry zimą nie różnią się od tych w czasie innej pory roku. To samo tyczy się cery twarzy zimą. Zatem od czego zaczynamy?
Oczyszczanie skóry.
Każda pielęgnacja skóry powinna się zaczynać od prawidłowego oczyszczania. Zimą bardzo ważnym jest, żeby oczyszczanie było możliwie łagodne i delikatne, gdyż przesada w tym aspekcie może wysuszać cerę i destabilizować jej barierę ochronną, jaką jest płaszcz lipidowy skóry.
Jak zatem powinna wygloądać Pielęgnacja skóry twarzy?
Dlatego podczas mycia twarzy warto zrezygnować z agresywnych detergentów i zastąpić je łagodnymi żelami i piankami. Dobrze sprawdzą się również oleje roślinne – zwłaszcza do zmywania makijażu. Pamiętajmy o tym, że pielęgnacja twarzy w zimie musi być jak najmniej inwazyjna stąd nasze zalecenia.
Jest to tym ważniejsze dla posiadaczy skóry suchej. Gdyż radzi sobie ona dużo gorzej z ciągłymi zmianami temperatury przy przemieszczaniu się oraz z faktem, że powietrze w pomieszczeniach jest wyjątkowo suche.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w zimie?
Nawilżenie skóry jest najważniejszym elementem zimowej pielęgnacji. Jeśli go zaniedbamy, możemy bardzo szybko uszkodzić barierę ochronną skóry co, poskutkuje silnym przesuszeniem cery, jej nadwrażliwością i mnóstwem innych problemów.
W okresie zimowym nie zapominajmy stosować kremów nawilżających!
Być może słyszeliście teorię, że zimą powinniśmy skórę natłuszczać, a nie stosować kremy nawilżające. Podstawą tego bardzo błędnego przeświadczenia, miałby być faktu, że bazują one na wodzie, która w niskich temperaturach zamarza, uszkadzając w ten sposób skórę. Jednak jeśli spojrzymy w składy tłustych kremów, to tam również znajdziemy wodę. I w obu przypadkach nie ma podstaw, żeby uważać, że w jakikolwiek sposób mogłoby to szkodzić naszej skórze.
Pamiętaj! Skóra zimą wymaga uważnej pielęgnacji – zabezpiecz skórę kremem nawilżającym.
Tak naprawdę, już po kilku minutach od aplikacji kremu, woda albo zostaje wchłonięta przez naskórek, albo odparowuje w zaledwie kilka minut po zaaplikowaniu kremu na skórę. Dlatego nie ma tutaj mowy o żadnych negatywnych efektach stosowania kremów nawilżających w momencie, kiedy skóra jest narażona na działanie mrozu.
Ochrona skóry zimą.
Suche powietrze, ostry mróz i silny wiatr są niczym broń natury przeciw naszej skórze. Dlatego należy zadbać, aby w naszej kosmetyczce znalazły się odpowiednie kosmetyki chroniące skórę twarzy i nie tylko. Dobry krem ochronny jest tłusty i bogaty w składniki lipidowe takie jak naturalne oleje roślinne, masło shea czy kakaowe, związki silnie wiążące wodę np. gliceryna, mocznik czy alantoina oraz witaminy A i E.
Odpowiednia pielęgnacja twarzy.
Kiedy myślimy o ochronie twarzy zimą, musimy pamiętać, aby nie koncentrować się jedynie na cerze, ale również zwrócić szczególną uwagę na nasze usta. Wargi niestety w przeciwieństwie do reszty twarzy, nie posiadają gruczołów łojowych, a więc nie mają możliwości samemu zabezpieczać się przed mrozami ochronną warstwą sebum. Dlatego warto pamiętać o pomadkach ochronnych (np. z woskiem pszczelim) i tłustych kremach. Dbajmy nie tylko pielęgnację cery, ale pamiętajmy także o ustach.
Pielęgnacja skóry zimą nie kończy się na twarzy!
Przemarznięte, zaczerwienione, a nieraz popękane, nawet do krwi. Nie kontynuuje jednak wątku o ustach, a rozpoczynam o dłoniach. Nasze ręce, to kolejna wyjątkowo narażona na mrozy część ciała.
Podczas codziennej pielęgnacji w tym okresie musimy pamiętać nie tylko o ciepłym ubraniu.
Większość z nas, zwłaszcza mężczyzn, jest przekonana, że do ich ochrony w zupełności wystarczy para ciepłych rękawiczek. Ale nawet jeśli jesteśmy przekonani, że jest nam ciepło “w łapki” to nasza skóra może być odmiennego zdania. Może ona bowiem silnie reagować na niską temperaturę i suchy, lodowaty wiatr. Dlatego w ziemie warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy krem do rąk podczas zimowej pielęgnacji dłoni. Jeśli chcemy zadbać o kondycję skóry dłoni, to pora zastąpić lekkie emulsje gęstymi, natłuszczającymi balsamami, które mają więcej składników odżywczych.
Pielęgnacja pozwala utrzymać stan skóry zimą, może i nie należy do najłatwiejszych, ale wbrew pozorom wystarczy trzymać się kilku prostych punktów, a bez dużego wysiłku i obciążenia portfela oraz skóry damy radę dotrwać do wiosny, kiedy nasza skóra będzie mogła odetchnąć i odpocząć od ciągłej walki z żywiołami i ze spokojem przygotować się od lata.
Najważniejsze zasady zimowej pielęgnacji:
- Oczyszczanie skóry twarzy jest podstawą
- Odpowiednie nawilżenie skóry ochroni Cię przed przesuszeniem skóry
- W czasie mrozów skóra cierpi bardziej. Używaj tłustych kremów ochronnych.
- Pielęgnacja zimą to nie tylko buzia