stosowanie jadu pszczelego na trądzik

Wszystko wskazuje na to, że Twoja cera jest

SUCHA

Jeśli Twoja skóra jest nieprzyjemnie szorstka w dotyku, a do tego czujesz, że jest  napięta i ma tendencje do łuszczenia się, to prawie na pewno Twoim typem jest cera sucha.

Jej cechą charakterystyczną jest niedobór wody i lipidów, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. W efekcie Twoja skóra jest bardziej napięta, mniej elastyczna, łatwo się podrażnia i swędzi.

Jednak mając diagnozę, można odpowiednio przeciwdziałać. Najważniejsze to dbanie prawidłowe nawilżenie. W tym celu należy dobrać odpowiedni delikatny produkt myjący, a po myciu stosować kosmetyk nawilżający, dla zatrzymania wody w naskórku, i natłuszczający – dla ochrony i odbudowy warstwy lipidowej skóry (mogą to być dwa różne kosmetyki, ale nie muszą).

Po czym poznać skórę mieszaną?

  • Szorstka w dotyku, łuszczy się
  • Napina się i swędzi
  • Łatwo się podrażnia pod wpływem temperatury czy klimatyzacji

Co jest najważniejsze przy pielęgnacji cery suchej?

  • Delikatne środki myjące – całkowicie odradza się stosowania zwykłego mydła, które usuwa pozytywne lipidy i naturalne czynniki nawilżające skórę, co prowadzi do jej dodatkowego przesuszania się.
  • Intensywne nawilżanie – do skóry trzeba regularnie dostarczać części składowych NMF (Natural Moisturizing Factor). W tym celu zaopatrujemy się w intensywnie nawilżające serum lub krem, w których składzie znajdziemy chociaż jeden ze składników NMF, tj. mocznik, amoniak, kwas moczowy, glikozamine, kwas piroglutaminowy i jego sól sodowa, a także sole kwasów mlekowego, cytrynowego i mrówkowego. Obecność nawet jednego z tych składników pozytywnie wpłynie na poziom nawilżenia skóry. Pamiętaj również, że nawilżanie skóry to nie tylko pielęgnacja, ale również picie, co najmniej dwóch litry wody dziennie
  • Natłuszczaj – dostarczenie wody to jedno, ale trzeba ją jeszcze w tej skórze zatrzymać. Dlatego tak ważne jest odbudowanie warstwy lipidowej, która ograniczy parowanie wody z naskórka. Najlepsze do tego są ceramidy i inne związki lipidowe niekomedogenne, czyli takie które nie zapychają porów.
  • Wzmacniaj i działaj przeciwzapalnie – nie jest to punkt obowiązkowy, ale jeśli Twoja sucha skóra jest skłonna do podrażnień i gwałtownych reakcji na zmiany środowiskowe, warto upewnić się, że wśród składników aktywnych naszych kosmetyków znajdują się związki działające przeciwzapalnie i wzmacniająco np. arginina, alantoina, czy pantenol.

Do pielęgnacji cery suchej, wśród naszych kosmetyków najlepsze będą: